I-40 WB over Crazy Creek
Fair Condition70 years old10,817 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Apache |
| Location | 10.3 Mi W Jct US 191 |
| Carries | I-40 WB |
| Crosses | Crazy Creek |
| Coordinates | 35.11185, -109.58933 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 142.1 ft (43.3 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 44.6 ft (13.6 m) |
| Deck Area | 588.9 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1956 (reconstructed 1976) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,817 (2022) |
| Truck Traffic | 41% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00461 |