Rs 61 Goldfinch RD over Walnut Creek
Fair Condition96 years old275 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Brown |
| Location | 0.3s 4.1w Of Hiawatha |
| Carries | Rs 61 Goldfinch RD |
| Crosses | Walnut Creek |
| Coordinates | 39.83809, -95.63918 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 70.9 ft (21.6 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 131.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 275 (2016) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000000000070014 |