I-10 EB over Wash
Fair Condition70 years old32,590 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Pima |
| Location | 4.2 Mi W Jct SR 83 |
| Carries | I-10 EB |
| Crosses | Wash |
| Coordinates | 32.04510, -110.74779 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 94.2 ft (28.7 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 361.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 32,590 (2023) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00463 |