Rs 67 310th St. over Trib. To Roys Creek
Good Condition33 years old105 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Brown |
| Location | 3.1w Of White Cloud |
| Carries | Rs 67 310th St. |
| Crosses | Trib. To Roys Creek |
| Coordinates | 39.95813, -95.37114 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 55.1 ft (16.8 m) |
| Max Span | 53.8 ft (16.4 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 136.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 105 (2016) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000070033 |