IRR US 70 over Gilson Wash
Fair Condition73 years old6,619 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Gila |
| Location | 7.7 Mi E Jct US 60 |
| Carries | IRR US 70 |
| Crosses | Gilson Wash |
| Coordinates | 33.35185, -110.64930 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 219.2 ft (66.8 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 708.1 sq m |
| Main Spans | 9 |
| Year Built | 1953 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,619 (2024) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00464 |