Rs 1272 200th St. over Unnamed Stream
Fair Condition71 years old52 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Brown |
| Location | 2.6s 1.8w Of Fairview |
| Carries | Rs 1272 200th St. |
| Crosses | Unnamed Stream |
| Coordinates | 39.79808, -95.76815 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 77.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 52 (2016) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000070038 |