Rs 1298 Mulberry over Wolf River
Good Condition61 years old62 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Brown |
| Location | 1.9s 1.5e Of Hiawatha |
| Carries | Rs 1298 Mulberry |
| Crosses | Wolf River |
| Coordinates | 39.81596, -95.48963 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 78.4 ft (23.9 m) |
| Max Span | 77.8 ft (23.7 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 176.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 62 (2016) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000070044 |