Rs 1556 Falcon Rd. over Delaware River
Good Condition32 years old57 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Brown |
| Location | 0.3n 3.8w Of Mercier |
| Carries | Rs 1556 Falcon Rd. |
| Crosses | Delaware River |
| Coordinates | 39.71612, -95.67630 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 140.1 ft (42.7 m) |
| Max Span | 55.8 ft (17 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 418.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 57 (2016) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000070050 |