Rs 1557 Sumac Rd. over Wolf River
Good Condition28 years old273 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Brown |
| Location | 0.6s 1.1e Of Robinson |
| Carries | Rs 1557 Sumac Rd. |
| Crosses | Wolf River |
| Coordinates | 39.80183, -95.38597 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 146.0 ft (44.5 m) |
| Max Span | 55.8 ft (17 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 404.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 273 (2016) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000070051 |