Rs 2085 240th St. over Unnamed Stream
Poor Condition96 years old1,096 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Brown |
| Location | 0.9e Of Hiawatha |
| Carries | Rs 2085 240th St. |
| Crosses | Unnamed Stream |
| Coordinates | 39.85600, -95.49957 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 84.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1930 (reconstructed 1950) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,096 (2016) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000070054 |