Rs 2088 220th St. over Unnamed Stream
Fair Condition61 years old310 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Brown |
| Location | 1.1s 0.9w Of Hiawatha |
| Carries | Rs 2088 220th St. |
| Crosses | Unnamed Stream |
| Coordinates | 39.82690, -95.57936 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 70.9 ft (21.6 m) |
| Max Span | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 157.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 310 (2016) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000070059 |