Rs 2114 320th St. over Walnut Creek
Good Condition24 years old125 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Brown |
| Location | 0.2s 0.6e Of Reserve |
| Carries | Rs 2114 320th St. |
| Crosses | Walnut Creek |
| Coordinates | 39.97200, -95.55289 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 156.8 ft (47.8 m) |
| Max Span | 61.7 ft (18.8 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 439.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 125 (2004) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000070060 |