Rs 67 320th St. over Noharts Creek
Good Condition10 years old188 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Brown |
| Location | 0.2s 4.7e Of Reserve |
| Carries | Rs 67 320th St. |
| Crosses | Noharts Creek |
| Coordinates | 39.97206, -95.47653 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 95.1 ft (29 m) |
| Max Span | 93.2 ft (28.4 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 234.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 188 (2004) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000070B31 |