SW Butler Rd. over Polecat Creek
Good Condition63 years old1,800 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Butler |
| Location | 3.1s Of Rose Hill |
| Carries | SW Butler Rd. |
| Crosses | Polecat Creek |
| Coordinates | 37.51873, -97.13551 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 106.6 ft (32.5 m) |
| Max Span | 39.7 ft (12.1 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 256.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,800 (2021) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000080020 |