Haskell (9.0-23.1) over Trib. To Mosquito Creek
Good Condition42 years old40 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Franklin |
| Location | 2.0s 1.0e Of Rantoul |
| Carries | Haskell (9.0-23.1) |
| Crosses | Trib. To Mosquito Creek |
| Coordinates | 38.52152, -95.08397 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 44.0 ft (13.4 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 113.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2010) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000301063005040 |