Britt Road over Trib Of Smoky Hill River
Fair Condition66 years old10 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Geary |
| Location | 2.0s 2.0w Junction City |
| Carries | Britt Road |
| Crosses | Trib Of Smoky Hill River |
| Coordinates | 38.97913, -96.88703 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 31.2 ft (9.5 m) |
| Max Span | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Width | 22.3 ft (6.8 m) |
| Deck Area | 64.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2004) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000310869104405 |