SR 85 NB Frtg RD over Roosevelt Canal
Good Condition50 years old50 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Maricopa |
| Location | 1.2 Mi S Of I 10 |
| Carries | SR 85 NB Frtg RD |
| Crosses | Roosevelt Canal |
| Coordinates | 33.40992, -112.62553 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 43.0 ft (13.1 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 44.3 ft (13.5 m) |
| Deck Area | 176.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2024) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 01790 |