Old Stage Road over Franks Creek
Fair Condition46 years old150 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Geary |
| Location | 2.0e Of Junction City |
| Carries | Old Stage Road |
| Crosses | Franks Creek |
| Coordinates | 39.01250, -96.79694 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 50.5 ft (15.4 m) |
| Max Span | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 140.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1980 (reconstructed 2002) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2004) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000310879104362 |