Boller RD 13.4-j8 over Clarks Creek
Fair Condition22 years old10 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Geary |
| Location | 3.0n 6.0e Junction City |
| Carries | Boller RD 13.4-j8 |
| Crosses | Clarks Creek |
| Coordinates | 39.07667, -96.71611 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 150.6 ft (45.9 m) |
| Max Span | 59.7 ft (18.2 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 422.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2015) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000310887404268 |