16 Road over Smoky Hill River
Good Condition30 years old15 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Gove |
| Location | 12.4s 14.7w Of Gove |
| Carries | 16 Road |
| Crosses | Smoky Hill River |
| Coordinates | 38.78006, -100.76297 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 162.4 ft (49.5 m) |
| Max Span | 64.0 ft (19.5 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 420.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000320451004684 |