Dobson Road over US 60
Fair Condition49 years old35,360 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Maricopa |
| Location | 5.43 Mi E Jct I 10 |
| Carries | Dobson Road |
| Crosses | US 60 |
| Coordinates | 33.38550, -111.87470 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 227.0 ft (69.2 m) |
| Max Span | 111.9 ft (34.1 m) |
| Deck Width | 140.7 ft (42.9 m) |
| Deck Area | 2968.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35,360 (2022) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 10 |
| Lanes Under Bridge | 12 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 01795 |