I Road over Trib To Plum Creek
Fair Condition58 years old30 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Gove |
| Location | 10.0s 2.6w Of Gove |
| Carries | I Road |
| Crosses | Trib To Plum Creek |
| Coordinates | 38.81525, -100.53622 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 41.0 ft (12.5 m) |
| Max Span | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 101.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000320475104640 |