50 Road over Big Creek
Fair Condition71 years old30 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Gove |
| Location | 5.8n 2.0e Of Gove |
| Carries | 50 Road |
| Crosses | Big Creek |
| Coordinates | 39.04355, -100.44536 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 28.5 ft (8.7 m) |
| Max Span | 8.9 ft (2.7 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 53.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000320485004322 |