SR 189 over Mariposa Canyon
Fair Condition49 years old18,816 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Santa Cruz |
| Location | 0.2 Mi W Jct I-19 |
| Carries | SR 189 |
| Crosses | Mariposa Canyon |
| Coordinates | 31.36467, -110.94663 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 207.0 ft (63.1 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 121.1 ft (36.9 m) |
| Deck Area | 2328.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1977 (reconstructed 2020) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18,816 (2024) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 01797 |