70 Road over Big Creek
Fair Condition91 years old20 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Gove |
| Location | 3.2s 1.4w Of Quinter |
| Carries | 70 Road |
| Crosses | Big Creek |
| Coordinates | 39.02115, -100.26039 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 36.1 ft (11 m) |
| Max Span | 18.4 ft (5.6 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 73.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000320505004347 |