80 Road over Big Creek
Good Condition22 years old35 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Gove |
| Location | 5.4s 3.6e Of Quinter |
| Carries | 80 Road |
| Crosses | Big Creek |
| Coordinates | 38.99053, -100.16799 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 117.8 ft (35.9 m) |
| Max Span | 45.6 ft (13.9 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 330.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000320515004387 |