82 Road over Smoky Hill River
Good Condition26 years old25 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Gove |
| Location | 20.4s 4.6e Of Quinter |
| Carries | 82 Road |
| Crosses | Smoky Hill River |
| Coordinates | 38.77173, -100.15210 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 268.7 ft (81.9 m) |
| Max Span | 58.7 ft (17.9 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 704.3 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000320517004689 |