E Road (west) over Trib. To Saline River
Good Condition46 years old50 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Graham |
| Location | 0.8e Of St. Peter |
| Carries | E Road (west) |
| Crosses | Trib. To Saline River |
| Coordinates | 39.18989, -100.07417 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 106.0 ft (32.3 m) |
| Max Span | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 235.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000330525804120 |