40b over Old SR 66
Good Condition48 years old1,654 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Yavapai |
| Location | 0.7 Mi N Jct I-40 |
| Carries | 40b |
| Crosses | Old SR 66 |
| Coordinates | 35.32940, -112.89030 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 175.9 ft (53.6 m) |
| Max Span | 86.9 ft (26.5 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 771.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1978 (reconstructed 2019) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,654 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 01799 |