190 AVE (north) over Bow Creek
Poor Condition101 years old85 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Graham |
| Location | 7.5w 9.4n Of Hill City |
| Carries | 190 AVE (north) |
| Crosses | Bow Creek |
| Coordinates | 39.49801, -99.99392 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 35.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1925 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 85 (2020) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000330535003687 |