Cr-9 over Yellow Creek Relief
Fair Condition76 years old510 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Lamar |
| Location | 6 Mi. S.w. Vernon |
| Carries | Cr-9 |
| Crosses | Yellow Creek Relief |
| Coordinates | 33.69452, -88.17083 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 136.2 ft (41.5 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 344.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1950 (reconstructed 1992) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 510 (2016) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 003595 |