SR 143 over Tempe DR Ditch #2
Fair Condition48 years old81,000 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Maricopa |
| Location | 0.4 Mi North Jct I 10 |
| Carries | SR 143 |
| Crosses | Tempe DR Ditch #2 |
| Coordinates | 33.41670, -111.97820 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 53.1 ft (16.2 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 119.8 ft (36.5 m) |
| Deck Area | 591.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1978 (reconstructed 2001) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 81,000 (2023) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 01801 |