T Road (west) over Trib. To Sand Creek
Fair Condition76 years old40 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Graham |
| Location | 2.5n 3.7w Of Hill City |
| Carries | T Road (west) |
| Crosses | Trib. To Sand Creek |
| Coordinates | 39.40774, -99.91326 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 43.3 ft (13.2 m) |
| Max Span | 11.5 ft (3.5 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 96.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1950 (reconstructed 2011) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000330543303820 |