SR 587 over Rwcd Flood Channel
Fair Condition46 years old11,229 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Pinal |
| Location | 2.5 Mi S Jct SR 87 |
| Carries | SR 587 |
| Crosses | Rwcd Flood Channel |
| Coordinates | 33.16930, -111.84100 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 232.0 ft (70.7 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 1018.1 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,229 (2021) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 01806 |