I 17; SB over Agua Fria River
Fair Condition46 years old21,686 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Yavapai |
| Location | 19.3 Mi S Jct SR 69 |
| Carries | I 17; SB |
| Crosses | Agua Fria River |
| Coordinates | 34.07090, -112.14100 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 362.9 ft (110.6 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 63.6 ft (19.4 m) |
| Deck Area | 2145.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 21,686 (2023) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 01808 |