Loop 202 over 24th ST
Fair Condition39 years old134,812 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Maricopa |
| Location | 0.3 Mi E I 10 |
| Carries | Loop 202 |
| Crosses | 24th ST |
| Coordinates | 33.46200, -112.03070 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 252.0 ft (76.8 m) |
| Max Span | 243.1 ft (74.1 m) |
| Deck Width | 154.9 ft (47.2 m) |
| Deck Area | 3625.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1987 (reconstructed 2012) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 134,812 (2022) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 9 |
| Lanes Under Bridge | 9 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 02021 |