160th Dr. over Rattlesnake Creek
Good Condition44 years old25 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Lincoln |
| Location | 8.5w 1.0n Of Barnard |
| Carries | 160th Dr. |
| Crosses | Rattlesnake Creek |
| Coordinates | 39.20416, -98.20987 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 77.1 ft (23.5 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 185.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000530727004101 |