Sl 202 over 40th Street
Fair Condition37 years old243,128 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Maricopa |
| Location | 2.7 Mi E Of Jct I 10 |
| Carries | Sl 202 |
| Crosses | 40th Street |
| Coordinates | 33.45920, -111.99550 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 158.1 ft (48.2 m) |
| Max Span | 152.9 ft (46.6 m) |
| Deck Width | 167.0 ft (50.9 m) |
| Deck Area | 2453.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1989 (reconstructed 2012) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 243,128 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 11 |
| Lanes Under Bridge | 11 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 02024 |