220th RD Rs 1467 over Battle Creek
Fair Condition90 years old50 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Lincoln |
| Location | 3.0w 2.0s Of Barnard |
| Carries | 220th RD Rs 1467 |
| Crosses | Battle Creek |
| Coordinates | 39.16306, -98.09806 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 73.5 ft (22.4 m) |
| Max Span | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 183.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000530739004148 |