I 40 EB over Flagstaff Ranch Road
Fair Condition40 years old10,819 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Coconino |
| Location | 2.9 Mi W Jct I-17 |
| Carries | I 40 EB |
| Crosses | Flagstaff Ranch Road |
| Coordinates | 35.18560, -111.71020 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 160.1 ft (48.8 m) |
| Max Span | 154.9 ft (47.2 m) |
| Deck Width | 45.3 ft (13.8 m) |
| Deck Area | 673.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,819 (2023) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 02027 |