Al 277 over Csx Rr
Fair Condition76 years old2,554 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Jackson |
| Location | 3.6 Mi W City Bridgeport |
| Carries | Al 277 |
| Crosses | Csx Rr |
| Coordinates | 34.91881, -85.76328 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 104.0 ft (31.7 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 298.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,554 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 003626 |