SR 188 over Roosevelt Lake
Fair Condition34 years old1,447 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Gila |
| Location | 0.1 Mi N Of Jct SR 88 |
| Carries | SR 188 |
| Crosses | Roosevelt Lake |
| Coordinates | 33.67270, -111.15490 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Arch - Thru |
| Total Length | 2199.1 ft (670.3 m) |
| Max Span | 1080.1 ft (329.2 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 8445.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,447 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 02028 |