Rye DR over Spring Creek
Fair Condition96 years old55 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Lincoln |
| Location | 1.5e 6.7n Of Beverly |
| Carries | Rye DR |
| Crosses | Spring Creek |
| Coordinates | 39.11583, -97.94389 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Masonry |
| Design | Culvert |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Width | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Area | 58.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 55 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000530755204223 |