Lark DR over Unnamed Stream
Poor Condition96 years old30 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Lincoln |
| Location | 1.0n 2.1e Of Beverly |
| Carries | Lark DR |
| Crosses | Unnamed Stream |
| Coordinates | 39.03091, -97.93528 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 11.8 ft (3.6 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 66.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000530755604340 |