SR 77 over Little Colorado River
Fair Condition38 years old1,064 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Navajo |
| Location | 0.4 Mi N Jct US 180 |
| Carries | SR 77 |
| Crosses | Little Colorado River |
| Coordinates | 34.89410, -110.16000 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1729.0 ft (527 m) |
| Max Span | 102.0 ft (31.1 m) |
| Deck Width | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Area | 9960.3 sq m |
| Main Spans | 17 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,064 (2021) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 02030 |