Loop 101 over Peoria AVE
Fair Condition39 years old154,210 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Maricopa |
| Location | 10.28 Mi N Jct SR 85 |
| Carries | Loop 101 |
| Crosses | Peoria AVE |
| Coordinates | 33.58050, -112.25940 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 173.9 ft (53 m) |
| Max Span | 169.9 ft (51.8 m) |
| Deck Width | 145.3 ft (44.3 m) |
| Deck Area | 2347.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 154,210 (2021) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 8 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 02036 |