Local Rd. 6 over Elm Creek
Fair Condition57 years old25 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Linn |
| Location | 0.8w Of Cadmus |
| Carries | Local Rd. 6 |
| Crosses | Elm Creek |
| Coordinates | 38.34552, -94.91542 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 59.1 ft (18 m) |
| Max Span | 56.8 ft (17.3 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 140.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000541081205280 |