US 191 over Buzzard Roost Canyon
Good Condition28 years old5,190 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Greenlee |
| Location | 1.3 Mi N Jct SR 75 |
| Carries | US 191 |
| Crosses | Buzzard Roost Canyon |
| Coordinates | 32.96531, -109.23366 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 232.9 ft (71 m) |
| Max Span | 77.1 ft (23.5 m) |
| Deck Width | 44.6 ft (13.6 m) |
| Deck Area | 965.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,190 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 02451 |