IRR US 89; Fap 037 over Moenkopi Wash
Fair Condition28 years old8,930 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Coconino |
| Location | 3.7 Mi S Jct US 160 |
| Carries | IRR US 89; Fap 037 |
| Crosses | Moenkopi Wash |
| Coordinates | 36.02304, -111.39699 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 201.1 ft (61.3 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 46.6 ft (14.2 m) |
| Deck Area | 870.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,930 (2022) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 02452 |