SR 287 over Uprr
Good Condition27 years old13,891 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Pinal |
| Location | 0.1 Mi E Jct SR 87 |
| Carries | SR 287 |
| Crosses | Uprr |
| Coordinates | 33.00260, -111.51977 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 171.9 ft (52.4 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 46.6 ft (14.2 m) |
| Deck Area | 744.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,891 (2022) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 02453 |